„Przedsiębiorczy niewidomy” – Ukraińsko – Polskie warsztaty przedsiębiorczości w dobie nowych technologii

Współczesny świat osób z niepełnosprawnością wzroku jest związany z licznymi wyzwaniami. Dotyczą one samodzielności, aktywności zawodowej, wykształcenia i możliwości odnalezienia się w nowych, różnych sytuacjach. Rynek pracy jest dość trudny i wymaga wielu umiejętności na wysokim poziomie. Nie wszyscy niepełnosprawni są w stanie sprostać wyzwaniom rynku pracy. Aktualne rozwiązania organizacyjno-prawne dają szansę na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych wzrokowo poprzez przedsiębiorstwa społeczne.

Zrealizowany projekt  „Przedsiębiorczy niewidomi”  – Ukraińsko – Polskie warsztaty przedsiębiorczości w dobie nowych technologii, był realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Projekt pozwalał 24 uczestnikom z ww. krajów na poznanie możliwości zaistnienia na rynku pracy poprzez funkcjonujące przedsiębiorstwa społeczne.

Celem głównym projektu było zainspirowanie młodzieży z Ukrainy i Polski do budowania i rozwijania pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej z zastosowaniem nowoczesnych technologii w podmiotach ekonomii społecznej.

Ważnym aspektem zrealizowanej wymiany było rozwijanie relacji ponadnarodowych w kontekście komunikacji i  kultury, co stanowiło wartość dodaną projektu. Budowanie relacji rówieśniczych oraz integracja grupy pobudziła w niektórych pokłady wiedzy i umiejętności wcześniej nie odkryte. Pod dużym wrażeniem realizatora wymiany jest poziom zaangażowania wszystkich uczestników w proponowane aktywności, warsztaty i spotkania.

W ramach prowadzonych zajęć warsztatowych uczestnicy poznali zagadnienia związane z analizą swojego potencjału, osobowości i odnosili obraz samego siebie do kompetencji potrzebnych na rynku pracy oraz w prowadzeniu przedsiębiorstw społecznych.

Po wyżej wymienionym warsztacie uczestnicy zrozumieli, jak duży obszar kompetencji powinien zostać rozwinięty przez uczestników, by efektywnie i w sposób aktywny uczestniczyć w rynku pracy oraz móc prowadzić lub współuczestniczyć w procesie powstawania podmiotu ekonomii społecznej.

W ramach realizowanych zajęć odbywały się również spotkania online i stacjonarne z osobami, które w naszym środowisku są autorytetami w dziedzinie dostępności, są pracownikami organizacji pozarządowych oraz instytucji wspierających proces aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych lub pracują w innych krajach i w ramach zajęć przedstawili nam, co robią inne osoby niewidome i słabowidzące w krajach zachodniej Europy. W śród szczególnych gości należy wymienić:

  1. Pana Stefana Wajdę – eksperta od dostępności cyfrowej, który prowadzi Pracownię Dostępności Cyfrowej ”LepszyWeb”. Ekspert przedstawił uczestnikom, możliwości pracy w branży IT niewidomych i słabowidzących,
  2. Pana Pawła Masarczyka – eksperta dostępności cyfrowej pracującego na stałe w Wiedniu, który zapoznał uczestników z najczęściej wykonywanymi przez niewidomych i słabowidzących zawodami w krajach Europy i Ameryki oraz w dalekiej Australii,
  3. Pana Bogdana Blocha – prezesa Spółdzielni Socjalnej ”MasterPunkt”, który przybliżył sposób działania spółdzielni oraz jak rozwijała się oferta podmiotu wraz z rozwojem pracowników niepełnosprawnych,
  4. Pana Tadeusza Rogowskiego – prezesa Fundacji NTT, który przedstawił uczestnikom tworzone aktualnie przedsiębiorstwo społeczne (Radio prowadzone przez niewidomych na terenie Dolnego Śląska).

Bardzo ciekawym wydarzeniem zdaniem uczestników były warsztaty prowadzone przez przedstawicielki Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w Jeleniej Górze oraz zwiedzanie funkcjonującego przedsiębiorstwa społecznego ”Pomarańczka Cafe”. Uczestnicy bardzo zaangażowali się w warsztaty, w trakcie których dowiedzieli się,  jak można powołać przedsiębiorstwo społeczne i jakim wsparciem dla osób niepełnosprawnych może być OWES. Aktywne poznawanie przedsiębiorstw społecznych okazało się wartością dodaną do realizowanej wymiany. Uczestnicy w bardzo realny sposób, w odniesieniu do posiadanych kompetencji, rozpoczęli prace nad pomysłami na biznesy, w których wykorzystywane będą technologie.

Powstały 4 projekty spółdzielni socjalnych:

  1. Treskov Residence – firma, która będzie prowadziła w starym zabytkowym pałacu hotel i restaurację oraz sklep internetowy z regionalnymi produktami ekologicznymi,
  2. BlindCraft – firma produkująca koszyki wiklinowe, wyroby z ceramiki i biżuterii ozdobnej. Sprzedaż będzie prowadziła przez między innymi sklep internetowy,
  3. See Asd – firma zajmować się będzie tworzeniem reklam dostępnych dla osób niepełnosprawnych z tzw. dostosowaniami oraz prowadzenie sklepu internetowego z produktami ekologicznymi,
  4. Sweet Cafe – firma zajmować się będzie prowadzeniem restauracji i sklepu internetowego z produktami regionalnymi.

W czasie realizowanej wymiany nie zabrakło aktywnej wędrówki po górach, poznawania atrakcji turystycznych jak: Świątynia Wang, Sztolnia w Kowarach, czy Time Gates w Jeleniej Górze. Zwiedziliśmy w czasie wymiany Karpacz i Jelenia˛ Górę. Uczestnicy skorzystali z basenów i innych atrakcji turystycznych.

Choć pogoda popsuła nam mocno plany, udało się zrealizować wszystkie zadania merytoryczne i odwiedzić większość zaplanowanych atrakcji turystycznych. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, a nawiązane bliskie relacje są kontynuowanie po wymianie, co cieszy organizatorów Stowarzyszenie ”Pomóż dziecku niewidomemu”.

Poniżej prezentujemy efekty wymiany młodzieży w postaci:

  1. Czterech prezentacji biznesów: Firma 1Firma 2, Firma 3, Firma 4.
  2. Nagrany film (relację) z wymiany: Film,
  3. Raport ewaluacyjny z wymiany młodzieży:Raport ewaluacyjny z wymiany młodzieży