Nowe Funkcje Apple dla Osób Niewidomych i Niedowidzących

Apple ogłosiło wprowadzenie szeregu nowych funkcji dostępności w swoich systemach operacyjnych iOS, iPadOS, macOS i innych, które będą dostępne w najbliższym czasie. Te innowacje mają na celu znaczne poprawienie jakości życia osób niewidomych i niedowidzących, oferując im zaawansowane narzędzia do lepszej interakcji z otaczającym światem. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis tych funkcji oraz instrukcje, jak z nich korzystać.

Point and Speak w Aplikacji Lupka

Opis Funkcji:
“Point and Speak” to nowa funkcja w aplikacji Lupka, która umożliwia użytkownikom skierowanie urządzenia na tekst, który następnie jest odczytywany na głos. Funkcja ta będzie szczególnie przydatna w interakcji z fizycznymi obiektami, takimi jak urządzenia domowe, etykiety produktów, menu w restauracjach czy tablice informacyjne.

Jak to Będzie Można Włączyć:
1. Aktualizacja Systemu: Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu iOS lub iPadOS (iOS 17 lub iPadOS 17).
2. Uruchomienie Aplikacji Lupka: Otwórz aplikację Lupka na swoim iPhonie lub iPadzie. Jeśli aplikacja nie jest zainstalowana, można ją pobrać z App Store.
3. Włączenie Funkcji “Point and Speak”: Przejdź do Ustawienia > Dostępność > Lupka > Detekcja Tekstu i włącz funkcję “Point and Speak”.
4. Używanie Funkcji: Skieruj kamerę urządzenia na tekst, który chcesz przeczytać. Aplikacja automatycznie rozpozna tekst i odczyta go na głos.

Jak to Będzie Działać:
Gdy skierujesz kamerę na tekst, aplikacja Lupka wykorzystuje wbudowane algorytmy rozpoznawania tekstu (OCR), aby zidentyfikować litery i słowa. Następnie, korzystając z technologii syntezy mowy, przekształca tekst na mowę, która jest odczytywana przez urządzenie. Funkcja ta działa w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastową interakcję z otoczeniem.

VoiceOver z Nowymi Językami i Głosami

Opis Funkcji:
VoiceOver to zaawansowany czytnik ekranu, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym nawigację i interakcję z urządzeniami Apple. Nowa aktualizacja wprowadza wsparcie dla ponad 20 dodatkowych języków i lokalizacji, a także nowe głosy zoptymalizowane dla funkcji asystujących.

Jak to Włączyć:
1. Aktualizacja Systemu: Sprawdź, czy masz najnowszą wersję systemu iOS, iPadOS lub macOS.
2. Włączenie VoiceOver: Przejdź do Ustawienia > Dostępność > VoiceOver i włącz tę funkcję.
3. Ustawienie Języka i Głosu: W ustawieniach VoiceOver wybierz Język i Głos, a następnie wybierz preferowany język i głos z listy dostępnych opcji.

Jak to Działa:
VoiceOver umożliwia nawigację po urządzeniu za pomocą gestów dotykowych i komend głosowych. Po włączeniu, VoiceOver odczytuje na głos elementy ekranu, takie jak ikony aplikacji, przyciski i teksty. Użytkownicy mogą również dostosować tempo mowy, wysokość głosu i inne parametry, aby dopasować funkcję do swoich potrzeb. Nowe głosy są zoptymalizowane, aby brzmiały bardziej naturalnie i były łatwiejsze do zrozumienia, co znacznie poprawia komfort użytkowania.

Eye Tracking

Opis Funkcji:
Eye Tracking to innowacyjna funkcja, która pozwala użytkownikom z ograniczeniami ruchowymi na kontrolowanie iPada lub iPhone’a za pomocą ruchu oczu. Funkcja ta wykorzystuje przednią kamerę urządzenia do śledzenia ruchu oczu, umożliwiając nawigację po ekranie bez użycia rąk.

Jak to Będzie Można Włączyć:
1. Aktualizacja Systemu: Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu iOS lub iPadOS.
2. Włączenie Eye Tracking: Przejdź do Ustawienia > Dostępność > Eye Tracking i włącz tę funkcję.
3. Kalibracja: Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby skalibrować funkcję Eye Tracking do Twojego wzroku.

Jak to Będzie Działać:
Po skalibrowaniu, Eye Tracking pozwala użytkownikom nawigować po ekranie za pomocą ruchu oczu. Aby aktywować element, użytkownik musi spojrzeć na niego przez kilka sekund, co aktywuje funkcję Dwell Control, umożliwiając wykonywanie dodatkowych czynności, takich jak przewijanie, kliknięcia i gesty. Technologia ta jest wspierana przez algorytmy uczenia maszynowego, które zapewniają dokładność i responsywność działania.

Music Haptics

Opis Funkcji:
Music Haptics to nowa funkcja, która pozwala osobom niesłyszącym doświadczyć muzyki poprzez wibracje generowane przez silnik Taptic w iPhone’ie. Funkcja ta przekłada dźwięki muzyki na sekwencje wibracji, które są odczuwalne dla użytkownika.

Jak to Będzie Można Włączyć:
1. Aktualizacja Systemu: Sprawdź, czy masz najnowszą wersję systemu iOS.
2. Włączenie Music Haptics: Przejdź do Ustawienia > Dostępność > Dotyk > Music Haptics i włącz tę funkcję.

Jak to Będzie Działać:
Po włączeniu, Music Haptics synchronizuje wibracje z dźwiękami odtwarzanej muzyki, umożliwiając użytkownikom doświadczanie muzyki poprzez dotyk. Wibracje będą zsynchronizowane z rytmem, melodią i innymi elementami muzyki, co pozwala na pełniejsze doświadczenie dźwiękowe. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla osób niesłyszących, które chcą czerpać radość z muzyki w sposób dotykowy.

Znaczenie i Wpływ

Nowe funkcje dostępności wprowadzone przez Apple mają na celu zwiększenie niezależności i komfortu użytkowania dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki takim innowacjom jak Point and Speak, VoiceOver, Eye Tracking i Music Haptics, użytkownicy będą mogli lepiej interagować ze światem i czerpać większą satysfakcję z codziennego życia.
Apple kontynuuje swoje zaangażowanie w tworzenie technologii dostępnych dla każdego, co jest kluczowe dla zapewnienia równych szans i pełnego uczestnictwa w społeczeństwie.

Źródło

Nowe Funkcje Apple: https://www.apple.com/newsroom/2024/05/new-accessibility-features

  • Czas dostępu: 28.06.2024, godz. 10:00 UTC

Materiał powstał w ramach projektu  „Niewidomyprogramista.pl – daj szansę niepełnosprawnym na start zawodowy”.