Światowy dzień świadomości dostępności 2023

Światowy dzień świadomości dostępności z j. Ang. Global Accessibility awareness Day przypada zawsze w trzeci czwartek maja.

Z każdym rokiem dzień ten zyskuje znaczniejszy rozgłos. Wielkie firmy technologiczne, uczelnie, organizacje pozarządowe np. fundacje, eksperci do spraw dostępności, głównie cyfrowej organizują w tym dniu różne wydarzenia, w których prezentują rozwiązania zwiększające dostępność.

Nie jest to wcale dzień wyłącznie dla specjalistów zajmujących się wyłącznie dostępnością od strony tworzenia aplikacji albo projektowania stron internetowych. Wiele z tych wydarzeń przyda się osobom na co dzień tworzącym np. treści internetowe dla różnych serwisów, które redagują lub współtworzą. Na wielu takich wydarzeniach można dowiedzieć się np. jak poprawnie umieszczać treści w mediach społecznościowych, aby były one dostępne dla możliwie największej grupy odbiorców, jak tworzyć dostępne dokumenty. Można dowiedzieć się, czym jest dostępność, szczególnie dostępność cyfrowa.  Oczywiście dostępność dotyczy wielu obszarów, ale przede wszystkim wybija się na pierwszy plan wszystko, co związane z dostępnością cyfrową.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką listą ciekawostek z tegorocznego dnia świadomości dostępności.

Na początek proponuję zapoznać się z nowościami w zakresie dostępności, jakie oferuje w swoich systemach i urządzeniach Apple.

Na szczególną uwagę zasługuje, w przypadku osób o zerowym poczuciu światła możliwość skorzystania z trybu wskaż i mów, jaki oferuje Lupa systemowa.

Nie jest to oczywiście jedyna nowość, po więcej zapraszamy na stronę myapple.pl.

Na blogu Google, (w języku angielskim) można przeczytać wpis z okazji dnia świadomości dostępności omawiający ostatnie nowości, które zostały wprowadzone lub będą wprowadzone w najbliższej przyszłości do produktów i usług Google.

Na blogu Microsoft (w języku angielskim) również pojawił się stosowny wpis związany z dwunastym światowym dniem świadomości dostępności. Wymieniono tam znaczną liczbę działań firmy Microsoft i współpracowników na rzecz zwiększania dostępności produktów tej firmy, z najnowszym Czatem GPT na czele i zastosowaniem generatywnej sztucznej inteligencji w ogóle

Od siebie dodamy, że również staramy się tworzyć dla was treści, które w przystępny sposób pozwolą zrozumieć wymagania WCAG osobom, które zajmują się programowaniem jak i tym, które po prostu tworzą treści, aby były jak najbardziej dostępne. Oczywiście oferujemy wam również inne treści, które mogą być przydatne w codzienności osoby niewidomej posługującej się sprzętem elektronicznym i oprogramowaniem w celu zwiększenia swojej samodzielności i niezależności.

Dzień Świadomości dostępności służy właśnie temu, aby propagować potrzebę dostępności wszystkiego, co ludzie tworzą dla jak największej grupy odbiorców.