Matematyka pachnąca czekoladą

Matematyka trudna i nudna? Nie tym razem. Jedyny w swoim rodzaju matematyczny kalendarz tworzą w ramach projektu mPotęga uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. ”Synów Pułku” w Owińskach. W tym kalendarzu 7 lipca czyli Światowy Dzień Czekolady ma jej zapach, żeby zachęcić do nauki ułamków.

Na środku kartki w kole umieszczona dotykowa grafika – twarz mężczyzny z brodą, w lewych górnym rogu kartka z kalendarza z napisem wykonanym zapachowymi pisakami, z prawej strony u góry kartka z kalendarza z gr kodem do odsłuchu, lewy dolny róg – kartka z zapisami dla osób słabowidzących, prawy dolny róg fragment kartki z zapisem brajla i wydrukowanym wypukłym trójkątem.

Od wielu lat Fundacja mBanku wspiera nauczycieli, stowarzyszenia i pasjonatów matematyki w realizowaniu projektów, które mają zachęcić dzieci i młodzież do nauki matematyki.

To nasz trzeci projekt realizowany dzięki wsparciu fundacji mBanku i zdecydowanie najtrudniejszy, bo wymagający najwięcej pracy nie tylko ode mnie, ale również od uczniów – mówi pomysłodawczyni projektu Magdalena Ciesielska.

Tworzenie pomocy naukowych dla uczniów niewidomych wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również umiejętności znajdowania nieszablonowych rozwiązań. Dlatego na jednej karcie kalendarza poza brajlowskim opisem, znajdują się pliki dźwiękowe a niektóre z nich mają nawet wyczuwalny zapach.

Chciałam, żeby karty oddziaływały na wszystkie zmysły a przez to były jak najbardziej interesujące dla uczniów. Uczniowie niewidomi i słabo widzący mają mocno ograniczony dostęp do pomocy dydaktycznych więc jeżeli już mamy szansę go stworzyć chcemy żeby był maksymalnie dopracowany – mówi Magdalena Ciesielska.

Kalendarz został zaprojektowany tak, że każdy dzień tygodnia zawiera ciekawostki matematyczne, nietypowe zadania, życiorysy słynnych matematyków, święta matematyczne, autorskie zdjęcia ilustrujące pojęcia matematyczne.

Kartka podzielona pionowo na dwie części: po lewej wydruk brajlowski z centralnie naklejonym pluszowym misiem, po prawej stronie wydruk czarnodrukowy z rebusami ułożonymi z rysunków różnych misiów.
Cztery kartki z kalendarza wydrukowane w brajlu, na kartce po lewej stronie naklejony pluszowy miś Na kartce po prawej stronie naklejony dostępny dotykowo trójkąt.
Dwa plastikowe stojaki, w jednym wersjach kalendarza dla osób słabowidzących, a w drugim wersja wydrukowana w brajlu.

Dużą pracę wykonują sami uczniowie wyszukując tematy do kalendarza. Takie są zresztą założenia projektu, że użytkownicy są też twórcami – wyjaśnia Magdalena Ciesielska.

Ułożone spiralnie czarnodrukowe kartki z kalendarza

365 kartek kalendarza będzie zapisanych w brajlu, zawierać wypukłe grafiki, reliefowe zdjęcia, przedstawione w taki sposób, aby były dostępne za pomocą zmysłu dotyku. Dodatkowo chcemy zaangażować inne zmysły: węchu (kartki zapachowe), słuchu (pliki dźwiękowe ukrytep od Qr-kodem), stworzymy jedyny w Polsce Wielozmysłowy Kalendarz Matematyczny dla uczniów z dysfunkcją wzroku.